C 30/37 Betonu

09.11.2021
59
C 30/37 Betonu
C 30/37 Betonu, Özellikleri ve Kullanım Alanları

C 30/37 mukavemet şartı aranarak üretilen yapılarda kullanılan betondur. En dayanıklı ve uzun süre kullanım alanına sahip beton türüdür. C 30/37 betonu, özellikleri ve kullanım alanları mukavemet değerini taşıyan çok katlı ve çok yüksek binalarda kullanılır. Geçirimsiz beton talebinde bulunarak yapılan yapılarda C30/37 betonu kullanılmaktadır. Çok yüksek binaların uzun yıllar boyunca kullanımını sağlar. Bu betonlarla yapılan yapılarda yapının taşıyacağı yük miktarı oldukça fazladır.

Bize Sorabilirsiniz
C 30/37 Betonu Özellikleri

Sürekli su ile temas eden binaların yapımında C 30/37 betonu, özellikleri ve kullanım alanları sıklıkla tercih edilmektedir. Bu beton sınıfı diğer beton türleri gibi oturum alanının geniş bölgeye yayıldığı yapı türlerinde kullanılmaktadır. Çok yüksek katlı yapıların taşıdığı yük miktarının ve basıncının fazla olması C 30/37 betonlarının kullanılmasını sağlar. C 30/37 için standart fck mukavemet  basınç değeri 370 kg/cm2 olmalıdır. Bu beton sınıfı kullanarak yapılan yapılar hareketli yük değeri oldukça fazladır.

Donatı korozyonların önlenmesi amacı ile yüksek katlı binalarda C 30/37 beton sınıfı kullanılması gerekir. Yapıları zamanla aşınmasının, çürümesinin, paslanmasının önüne geçilmesi için C 30/37 yüksek kaliteli beton sınıfı kullanılmalıdır. C 30 betonun özelliklerinden bir tanesi içeriğinde daha fazla çimento kullanımı vardır. C25/30 ile benzer özellikler göstermektedir. Birbirinden ayıran en temel fark C30/37 beton grubunun içerisinde 70-80 kilo fazla çimento kullanımı yer alır.

C 30/37 Betonunun Kullanımının Önemi

Yüksek dayanımlı beton olarak bilinen C 30/37 betonu, özellikleri ve kullanım alanları genellikle deprem bölgeleri olmaktadır. C 30/37 beton sınıfı depreme karşı oldukça dayanıklı bir yapının oluşmasını sağlar. C 30 beton türünün standart karakteristik silindir basınç dayanımı 30 olmalıdır.

C30/37 betonu ayıran bir diğer etmen kolay yerleştirilme özelliğinin olmasıdır. Maliyet bakımından tutarı biraz yüksektir. Yapılacak alanın büyüklüğüne oranla fiyat aralığı belirlenmektedir. C 30/37 ile yapılan binaların kesitlerden ve donatı miktarın büyük oranda tasarruf sağlanmaktadır. C 30 betonu, yüzeylerinde oluşan eğim ve eğrilikler daha kolay düzeltilebilir. Beton yüzey görünümü iyi bir beton türüdür. C 30/37 betonu yapının dış ve iç cephesinin olumsuz şartlardan etkilenme düzeyini azaltmakta yardımcı bir etken görevi görür.

Fotoğraf Galerisi
Teklif Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Ahmet Yılmaz
  Ahmet Yılmaz
  Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?